Зміни у призначенні житлової субсидії з травня 2018 року
Програма житлових субсидій за 23 роки існування довела свою ефективність.
Водночас запроваджена Мінфіном верифікація показала, що програма потребує удосконалення, передусім в бік підвищення адресності.
27 квітня 2018 року на позачерговому засідання Уряду було прийнято постанову за 329, якою зроблено важливий крок на шляху до підвищення адресності та монетизації субсидій. А перехід до монетизації можливий тільки в тому випадку, якщо система субсидій буде соціально справедливою, державну допомогу отримуватимуть ті, хто її дійсно потребує.
Тому і запроваджені з 1 травня зміни направлені на те, щоб всі ті, хто справді потребує субсидії – її отримали.
В минулому опалювальному періоді в області році житлову субсидію отримували 211,4 тис. домогосподарств, або 51% від домогосподарств області.
Переважній більшості громадян, які отримують субсидії і не мають щойно куплених предметів розкоші, нових автомобілів, або у складі сімей яких немає працездатних осіб, що декларують нульові ставки доходу, - загалом це приблизно 80-85% нинішніх субсидіантів - як і раніше державна допомога буде перепризначена з травня автоматичному режимі і без необхідності звертатися до органів соціального захисту.
За оперативними даними до управлінь соціального захисту з новою заявою та декларацією необхідно звернутися близько 35 тис. сімей, які підпадають під запроваджені наступні зміни та обмеження.
ЗМІНИ ДО ПОРЯДКУ НАДАННЯ СУБСИДІЇ
1. Подання нових заяви та декларацій
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1022» (далі – Постанова) затверджено нову редакцію Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі – Положення) та передбачено призначення субсидії на наступний період лише на підставі нових заяви і декларації таким категоріям, а саме:
Орендарям житла
Внутрішньо переміщеним особам
Тим сім’ям, яким субсидію було призначено не на всіх зареєстрованих, а фактично проживаючих в помешканні осіб
Тим сім’ям, де є непрацюючі люди працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або вони менші мінімальної заробітної плати
Тим сім’ям, в яких відбулися зміни у складі сім’ї протягом останнього року
Тим у яких особи, члени сім'ї, яких не зареєстровані за адресою домогосподарства (якщо чоловік(дружина) отримувача субсидії або осіб, з урахуванням яких призначалась субсидія, зареєстровані за іншою адресою)
Тим сім'ям, які станом на травень 2018 року мають прострочену понад 2 місяці заборгованість з оплати за житлово-комунальні послуги в сумі, що перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів (340,00 грн.), та не погасять її до червня 2018 року.
Кількісь таких сімей в області до 35 тисяч.
2.Житлова субсидія не призначається:
- домогосподарствам у яких загальна площа житлового приміщення перевищує:
120 кв.м. для квартири
200 кв.м для індивідуального будинку.
Крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, багатодітних сімей .
- Будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб і з дати випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопедів та отриманих через органи соціального захисту населення)
- У складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку та у них:
- відсутні доходи;
- середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати;
- вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі не меншому ніж мінімальний (704,0 грн.) протягом трьох місяців у періоді за який враховуються доходи.
Але якщо такі особи навчалися за денною формою у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у центрі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості, отримували пенсію, стипендію, державну допомогу – субсидія призначається на загальних підставах.
- Будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб на суму, яка на дату купівлі, набуття права власності перевищує 50 тис. грн.
- управлінням соціального захисту населення отримано інформацію про наявність у домогосподарства, простроченої понад два місяці заборгованості з оплати жкп, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за субсидією або на день призначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон.
У таких випадках субсидія може бути призначення за рішенням комісій, крім тих домогосподарств,
- які мають квартиру 120,0 кв.м., будинок 200 кв.м.;
- у складі домогосподарств (членів сім’) є особи, що перебували за кордоном більше 60 днів протягом періоду за який враховуються доходи;
- які не сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, запроваджені зміни стануть додатковою мотивацією для населення легалізувати свої трудові доходи, стимулюватимуть населення до офіційного працевлаштування, сприятимуть детінізації та усунуть соціальну несправедливість, коли субсидію отримують люди з високими доходами та статками. Люди, які приховують свої доходи та статки, не зможуть скористуватись житловими субсидіями.
3. Врахування доходу для призначення субсидії
Під час призначення субсидії у травні на неопалювальний сезон враховуються доходи за ІІІ-ІV квартали попереднього року за даними ДФС, Пенсійного фонду України.
Важливим є те, що враховуються доходи членів сім’ї осіб із складу домогосподарства у разі, коли член сім’ї зареєстрований за іншою адресою. (Наприклад чоловік зареєстрований за однією адресо, дружина разом із дитиною за іншою, у разі призначення субсидії дружині будуть враховані доходи чоловіки, також у разі призначення субсидії чоловіку будуть враховані доходи дружини).
Для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівні:
для платників єдиного податку першої групи – одна мінімальна заробітна плата (3200 грн.)
для платників єдиного податку другої групи – дві мінімальні заробітні плати (6400 грн.)
для платників єдиного податку третьої групи – три мінімальні заробітні плати (9600 грн.)
Для працездатних осіб, у яких відсутні доходи або доходи яких менше розміру мінімальної заробітної плати та/або які не сплачують єдиний соціальний внесок (у разі призначення субсидії за рішенням комісії) враховуються три прожиткових мінімумів для працездатних осіб (5286,0 грн. на місяць).
4. Термін, на який призначається субсидія
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається двічі на рік:
неопалювальний (до вересня включно) та
опалювальний (до квітня включно) сезон.
Субсидія для відшкодування витрат на придбання твердого палива та скрапленого газу, як і раніше, призначається на календарний рік.
5. Призначення субсидії за рішенням комісії
Субсидія за рішенням комісії (у тому числі на наступний період) призначається з урахуванням житлово-побутових умов проживання (акт обстеження, складений державним соціальним інспектором) у наступних випадках:
на понаднормову площу житла (збільшену не більше ніж на 30%) непрацюючим непрацездатним особам (для 1 особи не більше ніж 63,5 кв.м., для 2 осіб -81,2 кв.м.);
за наявності транспортного засобу (у тому числі у членів сім’ї), з дати випуску якого минуло менше 5 років;
якщо у працездатної особи відсутній дохід або її дохід менший мінімальної заробітної плати та/або вона не сплатила єдиний соціальний внесок у мінімальному розмірі (крім тих хто навчається , перебуває на обліку у службі зайнятості або отримує один із визначених видів допомоги, яким субсидія призначається на загальних підставах). Таке рішення не може бути прийнято щодо осіб, які перебували за кордоном більше 60 діб. В обласних центрах, містах обласного значення таке рішення може бути прийнято лише щодо осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах. При цьому контролюється сплата єдиного соціального внеску протягом терміну дії субсидії;
у разі купівлі (або набуття права власності) житла, земельної ділянки, товарів або оплати послуг на суму більше 50,0 тис.грн.;
за наявності заборгованості з оплати послуг, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
за фактичним місцем проживання за наявності договору оренди житла;
за фактичним місцем проживання внутрішньо переміщеним особам;
без урахування окремих осіб з числа зареєстрованих (за винятком випадків, коли особа, яка не проживає, не має доходів або перебуває за кордоном);
на розділені особові рахунки.
Комісія визначає кількість осіб у домогосподарстві у разі неотримання на запит відомостей про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб.
6. Порядок оплати за житлово-комунальні послуги
Громадяни, яким призначено житлову субсидію, зобов’язані щомісяця сплачувати обов’язкову частку плати за послуги незалежно від обсягу спожитих послуг.
У разі несплати обов’язкової частки плати надання субсидії припиняється за поданням надавачів послуг.
7.Повідомлення органів соціального захисту населення.
Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов’язаний протягом 30 календарних днів проінформувати управління про обставини для перерахунку призначеної субсидії, зокрема:
зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні членів домогосподарства , їх соціального статусу;
зміни у складі сім’ї члена домогосподарства;
зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об’єднання;
наявність у володінні осіб, з урахуванням яких призначено субсидію, а також членів їх сімей, транспортного засобу з дати випуску якого не минуло 5 років;
здійснення купівлі (набуття права власності у інший визначений законодавством спосіб)/оплати послуг на суму 50 тис.грн. протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії (призначенням без звернення).
При цьому в разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні осіб, складу сім’ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
У разі неповідомлення про вказані зміни надання субсидії припиняється, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається до бюджету.
8.Припинення надання раніше призначеної житлової субсидії
Припинення надання раніше призначеної житлової субсидії здійснюється за рішенням комісії за поданням управління, управителів, об’єднання, виконавців комунальних послуг у разі коли:
громадянин має заборгованість із сплати обов’язкової частки за житлово-комунальні послуги, встановлену йому під час призначення житлової субсидії, і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані;
громадянин не повідомив про зміну :
у складі зареєстрованих;
зміни у складі сім’ї члена домогосподарства;
зміну переліку отримуваних жкп послуг,
зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об’єднання;
придбання на суму більше 50,0 тис.грн.;
придбання автомобіля, з дати випуску якого минуло менше 5 років;
виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії (переїзд в інше житлове приміщення, іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи);
під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення субсидії;
не сплати єдиного соціального внеску за будь-який місяць протягом строку призначення субсидії;
громадянин, якому призначено субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.
Надання субсидії з зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено.
9.Зміни до соціальних нормативів
Постановою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року №409, якими переглянуто соціальні нормативи споживання газу та електроенергії для потреб опалення, а також скасовано норму площі житла у розмірі 75 кв.м для домогосподарств, що складаються з однієї або двох непрацездатних осіб.
Передбачено, що опалювальний сезон для надання пільг особам, які використовують газ або електроенергію для індивідуального опалення, з 16 жовтня по 15 квітня включно (як і для призначення субсидій).
Крім того, встановлено соціальну норму для оплати послуги з управління будинком. Пільги та субсидії надаються на оплату управління будинком виходячи із визначеного внеску, але не більше величини, яка розраховується за встановленою формулою.
З метою стимулювання енергозбереження також з 1 травня 2018 року соціальна норма на газове опалення буде наближена до реальних обсягів споживання і становитиме 4,5 куб. м на 1 кв. м площі, електроопалення – 30 кВт.год на 1 кв. м площі. (До 1 травня 5 куб.м. та 51 кВт.год відповідно)